  • LCMXO256E-3TN100C
LCMXO256E-3TN100C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO256E-3TN100C
HK JDW NO:
477-LCMXO256E-3TN100C
Package:
100-LQFP
Datasheet:
LCMXO256E-3TN100C
Description:
1.2V V 1.6mm mm 4.9 ns ns 256B B FPGAs MachXO Series 500MHz MHz 100-LQFP 10mA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
LCMXO256E-3TN100C Overview
A 100-LQFP package contains it, and it is available for download. FLASH PLD is the component of this type of FPGA. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 78 I/Os for transferring data in a more coherent manner. A fundamental building block consists of 256 logic elements/cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.2V volts needs to be provided. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. By attaching the Surface Mount connector, you can use this FPGA module with your development board. The supply voltage of the device is 1.14V~1.26V , at which it runs. The MachXO series FPGA is a type of FPGA that belongs to the MachXO family of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the 0°C~85°C TJ range at all times when the unit is in use. In this device, there are 78 outputs that can be used. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. In total, it has 100 terminations on each end. For related parts, use its base part number LCMXO256. The FPGA module's RAM si0Be reaches 0B in order to ensure that the program operates in a normal manner. In order to make it work, 100 pins have been designed. Fpga electronics contains 32 LABs/CLBs in an array. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. In the case of 1.2V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. As far as the pin count is concerned, it has 100 pins. There is a memory of 256B embedded inside this FPGA module that can be used to store programs and data. With a frequency of 500MHz, it delivers high efficiency. For the building block, it encompasses 256 logic cells that make up the logic circuit. During operation, it uses 10mA of supply current. A total of 7 dedicated inputs are available for the detection of the status of the input signals. The main building blocks of a CPLD can be found in this device, namely 128 macro cells. The SRAM memory is optimiSRAMed for data storage and resource management.
LCMXO256E-3TN100C Features
78 I/Os
100 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 500MHz
LCMXO256E-3TN100C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO256E-3TN100C FPGAs applications.
  • Enterprise networking
  • Aerospace and Defense
  • Cryptography
  • Server Applications
  • Scientific Instruments
  • Telecommunication
  • Development Boards and Shields for Microcontrollers
  • DO-254
  • Voice recognition
  • Automotive
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO256E-3TN100C
  • Number of Terminations
    100
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    500MHz
  • Base Part Number
    LCMXO256
  • Pin Count
    100
  • Number of Outputs
    78
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    256B
  • Operating Supply Current
    10mA
  • Number of I/O
    78
  • Nominal Supply Current
    10mA
  • RAM Size
    0B
  • Memory Type
    SRAM
  • Propagation Delay
    4.9 ns
  • Turn On Delay Time
    4.9 ns
  • Programmable Logic Type
    FLASH PLD
  • Number of LABs/CLBs
    32
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    128
  • Number of Logic Cells
    256
  • Number of Dedicated Inputs
    7
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ