  • LCMXO2280E-3FTN256C
LCMXO2280E-3FTN256C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2280E-3FTN256C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO2280E-3FTN256C
Package:
256-LBGA
Description:
1.2V V 1.55mm mm 5.1 ns ns FPGAs MachXO Series 420MHz MHz 256-LBGA 20mA mA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO2280E-3FTN256C Overview
There is a 256-LBGA package that includes this component. Fpga chips consists of FLASH PLD elements. There are 211 I/Os for better data transfer. A fundamental building block contains 2280 logic elements or cells. In order for the device to operate, a supply voltage of 1.2V volts needs to be provided. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGAs includes this part. Using a Surface Mount connector, you can mount this FPGA module on the development board. With a supply voltage of 1.14V~1.26V, this device operates with ease. This is a type of FPGA that is part of the MachXO series of FPGAs. Fpga chips is important to maintain the operating temperature wFpga chipshin the range of 0°C~85°C TJ when operating the machine. This device is equipped with 211 separate outputs, which makes it a very versatile device. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. There are a total of 256 terminations. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 28262 bfpga electronics s of RAM. Its base part number LCMXO2280 can be used to find parts that are related to it. The device has 256 pins which are included in the design. 285 LABs/CLBs are configured on this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. Featuring 256 pins in total, it is a versatile device. In order to deliver high efficiency, fpga semiconductor operates at a frequency of 420MHz. In order to operate this device, a supply current of 20mA is used. It is possible to detect the status of an input signal by using 7 dedicated inputs provided on the output board. Fpga circuit is important to note that the main building blocks of a CPLD in this device are 1140 macrocells. Adapted for storing data, the SRAM memory avoids resource conflicts.
LCMXO2280E-3FTN256C Features
211 I/Os
Up to 28262 RAM bits
256 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 420MHz
LCMXO2280E-3FTN256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2280E-3FTN256C FPGAs applications.
  • Artificial intelligence (AI)
  • Software-defined radios
  • Military Temperature
  • High Performance Computing
  • Automation
  • Medical ultrasounds
  • Voice recognition
  • Data center hardware accelerators
  • Ecosystem
  • Aerospace and Defense
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2280E-3FTN256C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn95.5Ag4.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    420MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LCMXO2280
  • Pin Count
    256
  • Number of Outputs
    211
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    20mA
  • Number of I/O
    211
  • Nominal Supply Current
    20mA
  • Memory Type
    SRAM
  • Propagation Delay
    5.1 ns
  • Turn On Delay Time
    5.1 ns
  • Programmable Logic Type
    FLASH PLD
  • Number of Logic Elements/Cells
    2280
  • Total RAM Bits
    28262
  • Number of LABs/CLBs
    285
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
  • Number of Dedicated Inputs
    7
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ