  • LCMXO2-7000HC-5FTG256C
LCMXO2-7000HC-5FTG256C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2-7000HC-5FTG256C
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO2-7000HC-5FTG256C
Package:
256-LBGA
Description:
2.5V V 1.55mm mm 68.8kB B FPGAs MachXO2 Series 256-LBGA 189μA mA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-7000HC-5FTG256C Overview
There are two packages that contain fpga chips: 256-LBGA package and X package. There are FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY transistors in this type of FPGA. There are 206 I/Os for better data transfer. Logic elements/cells form the fundamental building block of a computer. It is powered from a supply voltage of 2.5V. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. Surface Mount-connectors can be used to attach this FPGA module to the development board. In order for it to operate, the supply voltage must be 2.375V~3.465V . The MachXO2 Series is one of the types of FPGAs that belong to this type. Fpga chips is recommended that the operating temperature be kept wFpga chipshin the range 0°C~85°C TJ while the machine is operating. A device such as this one has 207 outputs built into it. A model of this FPGA is contained in Tray for the purpose of saving space. In total, the terminations of this piece are 256. Having a RAM bit size of 245760 means that this device will offer you a lot of memory. LCMXO2-7000 is the base part number that can be used to identify related parts. 256 pins are designed into the device. The FPGA consists of 858 LABs/CLBs. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. In the case of 2.5V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. There is a 2.5/3.3V power supply that is required to operate it. This FPGA module embeds a memory of 68.8kB available for storing programs and data. Using this FPGA, you can get speeds up to 323MHz. A 189μA supply current is used for its operation. There are 3432 macro cells which make up this CPLD and they serve as the main components of the device.
LCMXO2-7000HC-5FTG256C Features
206 I/Os
Up to 245760 RAM bits
256 LABs/CLBs
LCMXO2-7000HC-5FTG256C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-7000HC-5FTG256C FPGAs applications.
  • Software-defined radio
  • ASIC prototyping
  • Embedded Vision
  • DO-254
  • Image processing
  • Data Mining
  • Digital signal processing
  • Data center search engines
  • Filtering and communication encoding
  • Solar Energy
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2-7000HC-5FTG256C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    256-LBGA
  • Number of Pins
    256
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    MachXO2
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    256
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.375V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    LCMXO2-7000
  • Number of Outputs
    207
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    2.5V
  • Power Supplies
    2.5/3.3V
  • Memory Size
    68.8kB
  • Operating Supply Current
    189μA
  • Number of I/O
    206
  • Programmable Logic Type
    FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY
  • Number of Logic Elements/Cells
    6864
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    323MHz
  • Number of LABs/CLBs
    858
  • Number of Macro Cells
  • Height Seated (Max)
    1.55mm
  • Length
    17mm
  • Width
    17mm