  • LCMXO2-256ZE-1TG100C
LCMXO2-256ZE-1TG100C
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO2-256ZE-1TG100C
HK JDW NO:
477-LCMXO2-256ZE-1TG100C
Package:
100-LQFP
Description:
1.2V V 1.6mm mm 256B B FPGAs MachXO2 Series 104MHz MHz 100-LQFP 18μA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-256ZE-1TG100C Overview
In the package 100-LQFP, this product is provided. The FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-series of FPGAs are composed of this type. 55 I/Os are available for transferring data more efficiently. A fundamental building block is made up of 256 logic elements/cells. Fpga chips is powered from a supply voltage of 1.2V. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.14V~1.26V . The MachXO2 series FPGA is a type of FPGA that belongs to the MachXO2 family of FPGAs. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. A total of 56 outputs are incorporated into this device. There is an FPGA model contained in Tray in order to conserve space. 100 terminations are present in total. Its base part number LCMXO2-256 can be used to find parts that are related to it. There is a maximum RAM si0Be of 0B on this FPGA module, which is necessary to ensure the normal operation of the program. In this case, 100 pins are used in the design. This FPGA is built as an array of 32 LABs/CLBs. Providing the FPGA is mounted in Surface Mount as per the specifications of the IC, then it should work perfectly according to its specifications. In the case of 1.2V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. In this FPGA module, there is a memory of 256B available for storing applications and data. A frequency of 104MHz provides high efficiency. As part of the building blocks, it consists of 256 logic cells. There is a 18μA supply current used in its operation. A CPLD is essentially composed of 128 macrocells, which are the main building blocks of a CPLD. The FLASH memory is adopted for storing data and avoiding resource conflicts.
LCMXO2-256ZE-1TG100C Features
55 I/Os
100 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 104MHz
LCMXO2-256ZE-1TG100C Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO2-256ZE-1TG100C FPGAs applications.
  • Software-defined radio
  • Computer hardware emulation
  • Data Center
  • Camera time adjustments
  • DO-254
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Digital signal processing
  • Electronic Warfare
  • Filtering and communication encoding
  • Random logic
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO2-256ZE-1TG100C
  • Package / Case
    100-LQFP
  • Number of Pins
    100
  • Operating Temperature
    0°C~85°C TJ
  • Published
    2012
  • Number of Terminations
    100
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Frequency
    104MHz
  • Base Part Number
    LCMXO2-256
  • Number of Outputs
    56
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Memory Size
    256B
  • Operating Supply Current
    18μA
  • Number of I/O
    55
  • RAM Size
    0B
  • Memory Type
    FLASH
  • Propagation Delay
    10.21 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    256
  • Number of LABs/CLBs
    32
  • Number of Macro Cells
    128
  • Number of Logic Cells
    256
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm