LCMXO2-2000HC-5BG256I
LCMXO2-2000HC-5BG256I
477-LCMXO2-2000HC-5BG256I
256-LFBGA
2.5V V 21.3kB B FPGAs MachXO2 Series 256-LFBGA 82μA mA 0.8mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-2000HC-5BG256I Overview
A 256-LFBGA package is provided with this component. Fpga chips consists of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY elements. This device features 206 I/Os in order to transfer data in a more efficient manner. To form a fundamental building block, there are 2112 logic elements/cells. An electrical supply voltage of 2.5V powers it. There is a Field Programmable Gate Arrays family component in this FPGA part. This FPGA module can be attached to the development board with a Surface Mount. Powered by a 2.375V~3.465V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. There are many types of FPGAs in the MachXO2 series, this is one of them. The operating temperature should be kept at -40°C~100°C TJ when operating. With this device, you will be able to make use of 207 outputs. As a result of space limitations, this FPGA model has been included in Tray. In total, it has a total of 256 terminations. Having a RAM bit size of 75776 means that this device will offer you a lot of memory. Parts related to this part can be found using its base part number LCMXO2-2000. This FPGA module has a RAM si9.3kBe of 9.3kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. It has a total of 256 pins that are designed for it. Fpga electronics contains 264 LABs/CLBs in an array. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. In the case of 2.5V supply voltage, designers can take full advantage of its flexibility. Fpga electronics operates from a 2.5/3.3V power supply. I am going to present you with a device that is equipped with 256 pins. There is a memory of 21.3kB embedded inside this FPGA module that can be used to store programs and data. It is possible to achieve a speed of up to 133MHz with this FPGA. Fpga semiconductor operates on 82μA of supply current. A CPLD is essentially composed of 1056 macrocells, which are the main building blocks of a CPLD. This memory is designed for storing data and avoiding resource conflicts.