LCMXO2-1200ZE-2MG132C
LCMXO2-1200ZE-2MG132C
477-LCMXO2-1200ZE-2MG132C
132-LFBGA, CSPBGA
1.2V V 17.3kB B FPGAs MachXO2 Series 132-LFBGA, CSPBGA 56μA mA 0.5mm mm 132
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-1200ZE-2MG132C Overview
A 132-LFBGA, CSPBGA package is provided with this component. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. Having 104 I/Os makes data transfers more coherent. There are 1280 logic elements/cells to form a fundamental building block. Supply voltage is 1.2V volts. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. With a Surface Mount connector, this FPGA module can be attached to the development board. Powered by a 1.14V~1.26V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. An FPGA belonging to the MachXO2 series is referred to as an FPGA. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. In this device, there are 105 outputs that can be used. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. Fpga chips is designed wFpga chipsh 132 terminations. There are 65536 RAM bits that are available with this device. LCMXO2-1200 is the base part number that can be used to identify related parts. It is crucial that the RAM si8kBe of this FPGA module reaches 8kB so that the program can run normally. The device has 132 pins which are included in the design. 160 LABs/CLBs are configured on this FPGA. I think, as long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could perform excellently according to its specifications as long as you mount it in Surface Mount. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. With a total of 132 pins, it is equipped with a high level of security. In this FPGA module, there is a memory of 17.3kB available for storing applications and data. Fpga semiconductor is possible for this FPGA to reach speeds of up to 125MHz. There is a 56μA supply current used in its operation. CPLDs are built and controlled by a number of macrocells, which is the main part of the device. The FLASH memory is adopted for storing data and avoiding resource conflicts.