LCMXO2-1200UHC-6FTG256C
LCMXO2-1200UHC-6FTG256C
477-LCMXO2-1200UHC-6FTG256C
256-LBGA
2.5V V 20.5kB B FPGAs MachXO2 Series 256-LBGA 56μA mA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-1200UHC-6FTG256C Overview
The package that contains this software is called 256-LBGA. A FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY-based FPGA is one of these types. Having 206 I/Os makes data transfers more coherent. To form a fundamental building block, there are 1280 logic elements/cells. Supply voltage is 2.5V volts. This FPGA part belongs to the family of Field Programmable Gate Arrays. An FPGA module can be attached to a development board with a Surface Mount-pin. There is a 2.375V~3.465V-volt supply voltage required for the device to operate. It is a type of FPGA that belongs to the MachXO2 series of FPGAs. The operating temperature should be kept at 0°C~85°C TJ when operating. With this device, you will be able to make use of 207 outputs. This FPGA model is contained in Tray for space saving. 256 terminations are present in total. Fpga electronics is worth mentioning that this device provides 75776 bfpga electronics s of RAM. If you are looking for related parts, you can use the base part number LCMXO2-1200 as a starting point. This FPGA module has a RAM si9.3kBe of 9.3kB that is sufficient to make sure that the program is able to run normally. This cable has 256 pins and is designed to connect to a computer. 160 LABs/CLBs are integrated into this FPGA. In order for this FPGA to work properly in accordance with its specifications, it is necessary that it is mounted in Surface Mount. In operation with 2.5V, designers can take advantage of its flexibility to the fullest extent. There is a 2.5/3.3V power supply that is required to operate it. With a total of 256 pins, it is equipped with a high level of security. A memory of 20.5kB is embedded in this FPGA module for storing data and programs. In fact, this FPGA is capable of reaching a speed of 388MHz. During operation, it uses 56μA of supply current. CPLDs are built and controlled by a number of macrocells, which is the main part of the device. Data is stored in the FLASH memory, so resource conflicts are avoided.