LCMXO2-1200UHC-5FTG256C
LCMXO2-1200UHC-5FTG256C
477-LCMXO2-1200UHC-5FTG256C
256-LBGA
2.5V V 20.5kB B FPGAs MachXO2 Series 256-LBGA 56μA mA 1mm mm 256
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-1200UHC-5FTG256C Overview
Fpga chips is supplied in the 256-LBGA package. An FPGA of this type is made up of FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY gates. A total of 206 I/Os allow data to be transferred in a more coherent manner. To form a fundamental building block, there are 1280 logic elements/cells. The supply voltage is 2.5V volts. In this case, the FPGA part belongs to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. There is a 2.375V~3.465V-volt supply voltage required for the device to operate. An FPGA belonging to the MachXO2 series is referred to as an FPGA. As far as the operating temperature is concerned, it should be kept within 0°C~85°C TJ when operating. In this device, there are 207 outputs that can be used. It is for space saving reasons that this FPGA model is contained in Tray. In total, it has a total of 256 terminations. This device is equipped with 75776 RAM bits in terms of its RAM si75776e. If you are looking for related parts, you can use the base part number LCMXO2-1200 as a starting point. For the program to work properly, the RAM si9.3kBe of this FPGA module must reach 9.3kB GB in order to ensure normal operation. In this case, 256 pins are used in the design. This FPGA is built as an array of 160 LABs/CLBs. Providing that this FPGA is mounted in Surface Mount, it will be able to perform according to its specifications in a flawless manner. Design engineers can fully take advantage of its flexibility when operating at 2.5V supply voltage. Power is provided by a 2.5/3.3V battery that is included with the device. With a total of 256 pins, it is equipped with a high level of security. There is a memory of 20.5kB embedded in this FPGA module, which can be used for storing programs and data. As fast as 323MHz can be reached with this FPGA. Fpga semiconductor operates on 56μA of supply current. The main building blocks of a CPLD can be found in this device, namely 640 macro cells. The FLASH memory is adopted for storing data and avoiding resource conflicts.