LCMXO2-1200UHC-4FTG256I
LCMXO2-1200UHC-4FTG256I
477-LCMXO2-1200UHC-4FTG256I
256-LBGA
2.5V V 20.5kB B FPGAs MachXO2 Series 269MHz MHz 256-LBGA 56μA mA 1mm mm 256
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
LCMXO2-1200UHC-4FTG256I Overview
In the package 256-LBGA, this product is provided. FIELD PROGRAMMABLE GATE ARRAY is the component of this type of FPGA. Fpga chips is programmed wFpga chipsh 206 I/Os for transferring data in a more coherent manner. To form a fundamental building block, there are 1280 logic elements/cells. 2.5V volts power it. A Field Programmable Gate Arrays-series FPGA part. The Surface Mount-slot on the development board allows you to attach the FPGA module. In order for it to operate, the supply voltage must be 2.375V~3.465V . As part of the MachXO2 series of FPGAs, it is a type of FPGA. In order to ensure a safe and efficient operation, it is important to maintain a temperature within -40°C~100°C TJ at all times. In this device, there are 207 outputs that can be used. Unlike other FPGA models, this one is contained in Tray for the sake of space saving. 256 terminations are present in total. There are 75776 RAM bits that are available with this device. Related parts can be found by using its base part number LCMXO2-1200. The RAM si9.3kBe of this FPGA module reaches 9.3kB so as to guarantee the normal operation of the program during operation. The device has 256 pins which are included in the design. A total of 160 LABs/CLBs make up this FPGA array. Having stated that, if this FPGA is mounted in Surface Mount, then it may be able to perform fantastically according to its specifications. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 2.5V. An external power supply of 2.5/3.3V is required to power the device. Fpga semiconductor is equipped wfpga semiconductorh 256 pin count. A memory of 20.5kB is embedded in this FPGA module for storing data and programs. The high efficiency of this device is provided by its 269MHz-frequency operation. A 56μA supply current is used for its operation. A CPLD is essentially composed of 640 macrocells, which are the main building blocks of a CPLD. This memory is designed for storing data and avoiding resource conflicts.
LCMXO2-1200UHC-4FTG256I Features
206 I/Os
Up to 75776 RAM bits
256 LABs/CLBs
Operating from a frequency of 269MHz