  • LCMXO1200E-3MN132I
LCMXO1200E-3MN132I
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO1200E-3MN132I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LCMXO1200E-3MN132I
Package:
132-LFBGA, CSPBGA
Description:
1.2V V 1.35mm mm FPGAs MachXO Series 132-LFBGA, CSPBGA 18mA mA 0.5mm mm 132
Purchasing and Inquiry
LCMXO1200E-3MN132I Overview
The package that contains this software is called 132-LFBGA, CSPBGA. The FLASH PLD-series of FPGAs are composed of this type. The device has 101 I/O ports for more coherent data transfer. A fundamental building block consists of 1200 logic elements/cells. It is powered from a supply voltage of 1.2V. FPGA parts like this belong to the Field Programmable Gate Arrays family. The Surface Mount-slot connector on the FPGA module can be connected to the development board. Powered by a 1.14V~1.26V supply voltage, fpga chips is able to operate at high speeds. The FPGA belongs to the MachXO series of FPGAs, and it is one type of FPGA. The operating temperature should be kept at -40°C~100°C TJ when operating. A total of 101 outputs are incorporated into this device. Fpga chips is designed to maximiTraye space efficiency by containing the FPGA model in Tray. In total, there are a total of 132 terminations on fpga chips. As far as the RAM bits are concerned, this device offers you a total of 9421. For related parts, use its base part number LCMXO1200. In this case, 132 pins are used in the design. An array of 150 LABs/CLBs is built into the FPGA. As long as this FPGA is mounted in Surface Mount, it could work fantastically according to its specifications. Its flexibility is fully utilized when operated with a supply voltage of 1.2V. The device has a total of 132 pins on fpga semiconductor. A FPGA of this type can achieve a speed as high as 500MHz. Fpga semiconductor operates on 18mA of supply current. There are a total of 7 dedicated inputs that allow input signals to be detected the status of each input. A CPLD consists of 600 macro cells which are the building blocks that make up an electronic device. A SRAM memory provides data storage and avoids resource conflicts.
LCMXO1200E-3MN132I Features
101 I/Os
Up to 9421 RAM bits
132 LABs/CLBs
LCMXO1200E-3MN132I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO1200E-3MN132I FPGAs applications.
  • Video & Image Processing
  • Ecosystem
  • Consumer Electronics
  • Solar Energy
  • Secure Communication
  • Medical Electronics
  • Automotive Applications
  • Automotive advanced driver assistance systems (ADAS)
  • Bioinformatics
  • Automation
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO1200E-3MN132I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    132-LFBGA, CSPBGA
  • Number of Pins
    132
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    MachXO
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    132
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn96.5Ag3.0Cu0.5)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Field Programmable Gate Arrays
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    1.14V~1.26V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    1.2V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    LCMXO1200
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    101
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    1.2V
  • Operating Supply Current
    18mA
  • Number of I/O
    101
  • Nominal Supply Current
    18mA
  • Memory Type
    SRAM
  • Propagation Delay
    5.1 ns
  • Programmable Logic Type
    FLASH PLD
  • Number of Logic Elements/Cells
    1200
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    500MHz
  • Number of LABs/CLBs
    150
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    600
  • Number of Dedicated Inputs
    7
  • Height Seated (Max)
    1.35mm
  • Length
    8mm
  • Width
    8mm