  • LCMXO1200C-4TN100I
LCMXO1200C-4TN100I
advertisement
Manufacturer No:
LCMXO1200C-4TN100I
HK JDW NO:
477-LCMXO1200C-4TN100I
Description:
3.3V V 1.6mm mm 4.4 ns ns FPGAs MachXO Series 100-LQFP 21mA mA 0.5mm mm 100
Purchasing and Inquiry
LCMXO1200C-4TN100I Overview
Fpga chips is supplied in the 100-LQFP package. This kind of FPGA is composed of FLASH PLD. The device has 73 I/O ports for more coherent data transfer. To form a fundamental building block, there are 1200 logic elements/cells. 1.8V volts power it. The Field Programmable Gate Arrays family of FPGA parts includes this part. FPGA modules can be attached to development boards using a Surface Mount-connector. In order to operate it, it requires a voltage supply of 1.71V~3.465V . FPGAs belonging to the MachXO series are a type of FPGA that belong to the MachXO series of FPGAs. Operating temperatures should be maintained within the -40°C~100°C TJ range at all times when the unit is in use. With this device, you will be able to make use of 73 outputs. In order to save space, this FPGA model has been contained in Tray. As a whole, it has 100 terminations. Fpga chips is important to note that this device has a RAM capacFpga chipsy of 9421 bFpga chipss. For related parts, use its base part number LCMXO1200. In order to make it work, 100 pins have been designed. Fpga electronics contains 150 LABs/CLBs in an array. Fpga electronics is possible for this FPGA to perform as per fpga electronics s specifications as long as fpga electronics is mounted in Surface Mount direction. Designers can fully utilize its flexibility with 3.3V supply voltage. This device has a pin count of 100 in fpga semiconductor. Using this FPGA, you can get speeds up to 550MHz. Fpga semiconductor operates on 21mA of supply current. As well as being characterized by a feature called IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V, it has another feature called A. A total of 7 dedicated inputs are available for the detection of the status of the input signals. In this device, the main building blocks of a CPLD are 600 macro cells, which serve as the main components of the device. The SRAM memory is optimiSRAMed for data storage and resource management.
LCMXO1200C-4TN100I Features
100 LABs/CLBs
LCMXO1200C-4TN100I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LCMXO1200C-4TN100I FPGAs applications.
  • Data center search engines
  • Server Applications
  • Industrial,Medical and Scientific Instruments
  • Solar Energy
  • Image processing
  • Distributed Monetary Systems
  • Military Temperature
  • Integrating multiple SPLDs
  • Wired Communications
  • Software-defined radio
Step5Bar-code shipping tag
LCMXO1200C-4TN100I
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    MachXO
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    100
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    IT CAN ALSO OPERATE AT 2.5V AND 3.3V
  • Voltage - Supply
    1.71V~3.465V
  • Supply Voltage
    1.8V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Operating Supply Current
    21mA
  • Number of I/O
    73
  • Nominal Supply Current
    21mA
  • Propagation Delay
    4.4 ns
  • Turn On Delay Time
    4.4 ns
  • Total RAM Bits
  • Max Frequency
    550MHz
  • Height Seated (Max)
    1.6mm
  • Length
    14mm
  • Width
    14mm