  • LC51024VG-10F484I
LC51024VG-10F484I
advertisement
Manufacturer No:
LC51024VG-10F484I
Manufacturer:
Lattice Semiconductor
HK JDW NO:
477-LC51024VG-10F484I
Package:
484-BBGA
Datasheet:
LC51024VG-10F484I
Description:
1mm PMIC ispMACH? 5000VG Series LC51024 484 Pin 138MHz 3.3V 484-BBGA
Purchasing and Inquiry
LC51024VG-10F484I Overview
Currently, there are 1024 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.484-BBGAis the package in which it resides.There are 304 I/Os programmed in it.There are 484 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line.This electrical part is wired with a terminal position of BOTTOM.A voltage of 3.3Vprovides power to the device.There is a part in the family [0].As a result, it is packaged as Tray.Ensure its reliability by operating at [0].It is recommended that the chip be mounted by Surface Mount.It belongs to the ispMACH? 5000VGseries of FPGAs.With 484pins programmed, the chip is ready to use.It is also characterized by YES.Its related parts can be found in the [0].In order to achieve high efficiency, the supply voltage should be maintained at [0].In general, it is recommended to store data in [0].It is mounted by Surface Mount.This board has 484 pins.A maximum supply voltage of 3.6Vis used in its operation.A minimum supply voltage of 3V is required for it to operate.A total of 132 Programmable I/Os are available.There is 138MHz frequency that can be achieved.A fundamental building block of logic consists of 32logic elements/cells.The devices contain a memory of 88kBthat can be used to store programs and data.
LC51024VG-10F484I Features
484-BBGA package
304 I/Os
The operating temperature of -40°C~105°C TJ
484 pin count
484 pins
LC51024VG-10F484I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation LC51024VG-10F484I CPLDs applications.
  • Dedicated input registers
  • Power automation
  • Wireless Infrastructure Base Band Unit and Remote Radio Unit
  • Software Configuration of Add-In Boards
  • Auxiliary Power Supply Isolated and Non-isolated
  • Configurable Addressing of I/O Boards
  • I2C BUS INTERFACE
  • Programmable polarity
  • Discrete logic functions
  • POWER-SAVING MODES
Step5Bar-code shipping tag
LC51024VG-10F484I
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    484-BBGA
  • Number of Pins
    484
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C TJ
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2000
  • Series
    ispMACH™ 5000VG
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    484
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    YES
  • HTS Code
  • Subcategory
    Programmable Logic Devices
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Frequency
    138MHz
  • Base Part Number
    LC51024
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Programmable Type
    In System Programmable
  • Max Supply Voltage
    3.6V
  • Min Supply Voltage
    3V
  • Memory Size
    88kB
  • Operating Supply Current
    380mA
  • Number of I/O
    304
  • Nominal Supply Current
    380mA
  • Memory Type
    ROMless
  • Propagation Delay
    10 ns
  • Number of Logic Elements/Cells
    32
  • Number of Programmable I/O
    132
  • Output Function
    MACROCELL
  • Number of Macro Cells
    1024
  • JTAG BST
    YES
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    2.6mm
  • Length
    23mm
  • Width
    23mm