  • L03S400D15WM
L03S400D15WM
advertisement
Manufacturer No:
L03S400D15WM
Manufacturer:
Tamura
HK JDW NO:
773-L03S400D15WM
Package:
Module
Datasheet:
L03S400D15WM
Description:
L03S400D15WM datasheet pdf and Current Sensors product details from Tamura stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
L03S400D15WM Overview
For safety reasons, the current sensors are enclosed in Module packages. The devices are protected from damage by the Bulk package. It is recommended that these current sensors provide no more than 20mA amps of current.
L03S400D15WM Features
Operating Temperature: -10°C~80°C
1 Channels
Mounting Type: Chassis Mount
Sensor Type: Hall Effect, Open Loop
Supply Voltage: 15V
Frequency: DC~100kHz
Sensing Current: 400A
Module Package
L03S400D15WM Applications
There are a lot of Tamura L03S400D15WM Current Sensors applications.
  • Uninterruptible Power Supplies(UPS)
  • Power supplies for welding applications
  • DC and AC power monitoring
  • Overcurrent Detection
  • Closed-L oop DC- and AC-Current Sensor Modules
  • Power supply management
  • Switched Mode Power Supplies (SMPS)
  • Battery chargers and systems
  • Inverter and H-bridge current measurements
  • Uninterruptable Power Supllies (UPS)
Step5Bar-code shipping tag
L03S400D15WM
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Operating Temperature
    -10°C~80°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    L03S
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    15V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Frequency
    DC~100kHz
  • Output
    Ratiometric, Voltage
  • Current - Supply (Max)
    20mA
  • Number of Channels
    1
  • Polarization
    Bidirectional
  • Response Time
    10μs
  • Sensor Type
    Hall Effect, Open Loop
  • Linearity
    ±1%
  • For Measuring
    AC/DC
  • Current - Sensing
    400A