  • KY50VB122M16X31LL
KY50VB122M16X31LL
advertisement
Manufacturer No:
KY50VB122M16X31LL
Manufacturer:
United Chemi-Con
HK JDW NO:
856-KY50VB122M16X31LL
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
KY 1200μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 3.01A 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar 7.493mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
KY50VB122M16X31LL
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KY
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1200μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Lead Pitch
    7.493mm
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    10000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    3.01A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    10000 hours
  • Impedance
    22mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.806A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.01A @ 100kHz
  • Diameter
    16mm
  • Height
    31mm
  • Height Seated (Max)
    1.240 31.50mm