  • KUIP-5A55-240
KUIP-5A55-240
advertisement
Manufacturer No:
KUIP-5A55-240
HK JDW NO:
797-KUIP-5A55-240
Package:
Datasheet:
KUIP-5A55-240
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KUIP-5A55-240
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Coil Insulation
    Class B
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -45°C~70°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KUIP
  • Published
    2011
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Contact Form
    SPDT (1 Form C)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    9.11kOhm
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    240VAC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    240VAC -Max
  • Coil Current
    8.8mA
  • Release Time
    15ms
  • Must Operate Voltage
    204VAC
  • Contact Rating (Current)
    10A