  • KPSE00E14-12PW
KPSE00E14-12PW
advertisement
Manufacturer No:
KPSE00E14-12PW
Manufacturer:
ITT Cannon, LLC
HK JDW NO:
410-KPSE00E14-12PW
Package:
Datasheet:
KPSE00E14-12PW
Description:
Receptacle, Male Pins Aluminum Alloy Panel Mount 12 Positions Crimp Gold Olive Drab Cadmium Bulk W Bayonet Lock
Step5Bar-code shipping tag
KPSE00E14-12PW
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Shell Size - Insert
    14-12
  • Empty Shell
    YES
  • Backshell Type
    SOLID
  • Contact Style
    Pin
  • Plating
    Cadmium, Chromate
  • Body Plating
    Cadmium
  • Length
    32.5mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    50.0μin 1.27μm
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Ratings
    Environment Resistant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper
  • Mount
    Flanges, Panel, Wall
  • Mounting Type
    Panel Mount
  • Mounting Feature
    Flange
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Body Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    KPSE
  • Published
    2014
  • Feature
    Backshell
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Termination
    Crimp
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    12
  • Color
    Olive Drab
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    600VAC 850VDC
  • HTS Code
  • Fastening Type
    Bayonet Lock
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • MIL Conformance
    YES
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Current Rating (Amps)
    7.5A 13A
  • Total Number of Contacts
    12
  • Orientation
    W
  • Ingress Protection
    Environment Resistant
  • Depth
    29mm
  • Current Rating
    13A