  • KPCIEX-SM2-164BK
KPCIEX-SM2-164BK
advertisement
Manufacturer No:
KPCIEX-SM2-164BK
Manufacturer:
Kycon, Inc.
HK JDW NO:
418-KPCIEX-SM2-164BK
Package:
Datasheet:
KPCIEX-SM2-164BK
Description:
Female Black 0.039 1.00mm Phosphor Bronze 2 Rows Tray Solder Gold 164 Positions Thermoplastic, Glass Filled
Step5Bar-code shipping tag
KPCIEX-SM2-164BK
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Board Edge, Straddle Mount
  • Material - Insulation
    Thermoplastic, Glass Filled
  • Board Mounting Option
    EDGE MOUNT
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2012
  • Series
    KPCIEX
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Board Guide, Cap, Locking Ramp
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    CARD EDGE CONNECTOR
  • Number of Positions
    164
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Female
  • Subcategory
    Headers and Edge Type Connectors
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Cantilever
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.039 1.00mm
  • Total Number of Contacts
    164
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    3.504 inch
  • Number Of PCB Rows
    2
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Depth
    0.404 inch
  • Rated Current (Signal)
    1.1A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Card Type
    PCI Express™
  • Read Out
    Dual
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Dielectric Withstanding Voltage
    500VDC V
  • Contact Finish Thickness
    Flash
  • Card Thickness
    0.062 1.57mm