  • KNP3WSJT-73-5R6
KNP3WSJT-73-5R6
advertisement
Manufacturer No:
KNP3WSJT-73-5R6
HK JDW NO:
898-KNP3WSJT-73-5R6
Datasheet:
KNP3WSJT-73-5R6
Description:
FIXED RESISTOR, 5.6Ohm, 3W, Wirewound,
Step5Bar-code shipping tag
KNP3WSJT-73-5R6
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    KNP
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.205Diax0.610L 5.20mmx15.50mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Flame Retardant Coating, Safety
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±300ppm/°C
  • Resistance
    5.6Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    3W
  • Subcategory
    Fixed Resistors
  • Packing Method
    Ammo Pack
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Construction
    Cylindrical
  • Resistor Type
    FIXED RESISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    3W
  • Lead Length
    33mm
  • Lead Diameter
    0.8 mm