  • KMPC8540VT667LC
KMPC8540VT667LC
advertisement
Manufacturer No:
KMPC8540VT667LC
Manufacturer:
NXP USA Inc.
HK JDW NO:
318-KMPC8540VT667LC
Package:
784-BBGA, FCBGA
Datasheet:
KMPC8540VT667LC
Description:
PowerPC e500 Microprocessor MPC85xx Series MPC8540 784-BBGA, FCBGA
Purchasing and Inquiry
KMPC8540VT667LC Overview
Shipping overseas is convenient thanks to the embedded microprocessor's packaging in 784-BBGA, FCBGA. Advanced packaging method Tray is used to provide high reliability. Cores/Bus width is 1 Core 32-Bit. Recognize operating temperatures around 0°C~105°C TA. It comes from the MPC85xx series. The CPU is cored by a processor with a number of 0 cores. The CPU contains DDR, SDRAM RAM controllers. This microprocessor features DUART, I2C, PCI, RapidIO interfaces to better serve its users. The CPU runs at 2.5V 3.3V when it comes to I/O. MPC8540 is a good way to search for variants of the microprocessor. It is offered by suppliers as a package 783-FCPBGA (29x29).
KMPC8540VT667LC Features
PowerPC e500 Core
KMPC8540VT667LC Applications
There are a lot of NXP USA Inc. KMPC8540VT667LC Microprocessor applications.
  • Volt meter
  • Wastewater treatment
  • Scanners
  • Printers
  • Automatic control
  • Paper shredders
  • Mice
  • Missile control
  • Toys
  • Safety field
Step5Bar-code shipping tag
KMPC8540VT667LC
  • Package / Case
    784-BBGA, FCBGA
  • Supplier Device Package
    783-FCPBGA (29x29)
  • Operating Temperature
    0°C~105°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2002
  • Series
    MPC85xx
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Base Part Number
    MPC8540
  • Speed
    667MHz
  • Core Processor
    PowerPC e500
  • Voltage - I/O
    2.5V 3.3V