  • KMBX-SMT-5S-S-30TR
KMBX-SMT-5S-S-30TR
advertisement
Manufacturer No:
KMBX-SMT-5S-S-30TR
Manufacturer:
Kycon, Inc.
HK JDW NO:
418-KMBX-SMT-5S-S-30TR
Package:
Description:
Conn Mini-USB SKT 5 POS 0.8mm Solder RA SMD 5 Terminal 1 Port T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KMBX-SMT-5S-S-30TR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Bronze
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle; Through Hole
  • Mounting Feature
    Horizontal
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Shell/Shielding Material
    Copper Alloy
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    KMBX
  • Feature
    Board Guide
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    USB - mini B
  • Gender
    Receptacle
  • Voltage - Rated
    30VAC
  • Pitch
    800μm
  • Orientation
    Right Angle
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating
    1A
  • Insulation Color
    Black
  • Contact Finish
    Gold
  • Lead Pitch
    800μm
  • Number of Contacts
    5
  • Insulation Resistance
    1GOhm
  • Number of Ports
    1
  • Mating Cycles
    5000
  • Specifications
    USB 2.0
  • Height
    3.9mm
  • Length
    9.9mm