  • KCS03X012EAAA
KCS03X012EAAA
advertisement
Manufacturer No:
KCS03X012EAAA
HK JDW NO:
790-KCS03X012EAAA
Package:
Datasheet:
KCS03X012EAAA
Description:
RELAY CONTACTOR SPST 600A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KCS03X012EAAA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2016
  • Series
    KCS03X, KILOVAC
  • Feature
    Sealed - Hermetically
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination Style
    Stud, Wire Leads
  • Contact Form
    SPST-NO (DM) (1 Form X)
  • Coil Resistance
    47Ohms
  • Operate Time
    20ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Switching Voltage
    600VDC -Max
  • Coil Current
    255mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    9VDC
  • Contact Rating (Current)
    600A
  • Coil Power
    3W
  • Must Release Voltage
    5VDC