  • KC355QD72W564KH01K
KC355QD72W564KH01K
advertisement
Manufacturer No:
KC355QD72W564KH01K
Manufacturer:
Murata Electronics
HK JDW NO:
535-KC355QD72W564KH01K
Package:
2220 (5750 Metric)
Description:
KC3 0.56μF 450V Ceramic Capacitor ±10% X7T 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
Quantity:
In Stock : 1351
Step5Bar-code shipping tag
KC355QD72W564KH01K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    2220 (5750 Metric)
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    KC3
  • Size / Dimension
    0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    Soft Termination
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Temperature Coefficient
    X7T
  • Applications
    Automotive, Boardflex Sensitive
  • Voltage - Rated
    450V
  • Capacitance
    0.56μF
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Thickness (Max)
    0.150 3.80mm
  • Thickness
    3.81mm