  • KB16SKW01-12-JC
KB16SKW01-12-JC
advertisement
Manufacturer No:
KB16SKW01-12-JC
Manufacturer:
NKK Switches
HK JDW NO:
558-KB16SKW01-12-JC
Package:
Datasheet:
KB16SKW01-12-JC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
KB16SKW01-12-JC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Standard, Illuminated
  • Voltage - Rated DC
    30V
  • Current Rating (Amps)
    1A AC/DC
  • Current Rating
    1A
  • Termination Style
    Solder Lug
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Square, Button
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Circular - 12.30mm Dia
  • Color - Actuator/Cap
    Clear (Red Filter/Diffuser)
  • Illumination Voltage (Nominal)
    12VAC
  • Illumination Type, Color
    Incandescent, Red
  • Electrical Life
    50,000 Cycles
  • Mechanical Life
    100,000 Cycles
  • Illumination Color
    Red
  • Life (Cycles)
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Flammability Rating
    UL94 V-0
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Silver
  • Mount
    Front, Panel
  • Mounting Type
    Panel Mount, Front
  • Housing Material
    Polyamide
  • Operating Temperature
    -25°C~50°C