  • K473Z10Y5VF5TH5
K473Z10Y5VF5TH5
advertisement
Manufacturer No:
K473Z10Y5VF5TH5
HK JDW NO:
886-K473Z10Y5VF5TH5
Datasheet:
K473Z10Y5VF5TH5
Description:
Mono-Kap™ K 0.047μF Ceramic Capacitor -20% +80% Y5V F 0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm -30°C~85°C 2 Terminations Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
K473Z10Y5VF5TH5
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -30°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Size / Dimension
    0.142Lx0.091W 3.60mmx2.30mm
  • Tolerance
    -20% +80%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    Y5V F
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • HTS Code
  • Capacitance
    0.047μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR
  • Terminal Pitch
    5mm
  • Depth
    2.3mm
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    Y5V
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Temperature Characteristics Code
    Y5V
  • Multilayer
    Yes
  • Size Code
    1409
  • Lead Style
    Formed Leads
  • Lead/Base Style
    Formed Leads
  • Diameter
    500μm
  • Height
    3.6mm
  • Height Seated (Max)
    0.244 6.20mm