  • K42X-B25S/P-A4NJ30
K42X-B25S/P-A4NJ30
advertisement
Manufacturer No:
K42X-B25S/P-A4NJ30
Manufacturer:
Kycon, Inc.
HK JDW NO:
418-K42X-B25S/P-A4NJ30
Step5Bar-code shipping tag
K42X-B25S/P-A4NJ30
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Body Depth
    0.768 inch
  • Contact Resistance
    13mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Flange Feature
    Mating Side, Female Screwlock (4-40)
  • Mating Contact Pitch
    0.109 inch
  • Body/Shell Style
    PLUG/RECEPTACLE
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VAC V
  • Connector Style
    D-Sub - Stacked
  • Shell Size, Connector Layout
    3 DB B ; 3 DB B
  • Backset Spacing
    0.318 (8.08mm)
  • Contact Finish Thickness
    30.0μin 0.76μm
  • Plating Thickness
    30μin
  • Length - Termination
    0.125 inch
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Brass, Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole, Right Angle
  • Dielectric Material
    Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
  • Shell Material, Finish
    Steel, Nickel Plated
  • Mounting Option 2
    JACKSCREW
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tray
  • Series
    K42X
  • Published
    2014
  • Feature
    Board Lock, Grounding Indents, Mounting Brackets
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Plug, Male Pins; Receptacle, Female Sockets
  • Number of Positions
    25, 25
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2, 2
  • Voltage - Rated
    30V
  • Subcategory
    D Type Connectors
  • Contact Type
    Signal
  • Current Rating (Amps)
    1.2A
  • Total Number of Contacts
    50
  • Terminal Pitch
    2.7686mm
  • Shell Finish
    TIN OVER NICKEL
  • Contact Finish
    Gold
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Body Length or Diameter
    2.088 inch