  • JW1AFSN-B-DC12V-F
JW1AFSN-B-DC12V-F
advertisement
Manufacturer No:
JW1AFSN-B-DC12V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-JW1AFSN-B-DC12V-F
Package:
Datasheet:
JW1AFSN-B-DC12V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 12V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JW1AFSN-B-DC12V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    13g
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2003
  • Series
    JW
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    PC Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Power Rating
    530mW
  • Depth
    12.8mm
  • Termination Style
    PC Pin
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    10A
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    30V
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    270Ohm
  • Operate Time
    15ms
  • Coil Voltage
    12VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC 30VDC -Max
  • Coil Current
    44mA
  • Release Time
    5ms
  • Must Operate Voltage
    8.4VDC
  • Coil Power
    530mW
  • Must Release Voltage
    1.2VDC
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Seal Rating
    Sealed - Fully
  • Coil Insulation
    Class B
  • Height
    20mm
  • Length
    28.6mm
  • Width
    28.6mm