  • JTV1G-PA-12V
JTV1G-PA-12V
advertisement
Manufacturer No:
JTV1G-PA-12V
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-JTV1G-PA-12V
Package:
Datasheet:
JTV1G-PA-12V
Description:
General Purpose Relays 1 FORM C 12V Relay 6kv Type
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JTV1G-PA-12V
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    5
  • End Contact Material
    Silver Tin Oxide
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Reference Standard
    UL
  • Body Length or Diameter
    31.9mm
  • Body Breadth
    26.9 mm
  • Physical Dimension
    31.9mm x 26.9mm x 20.2mm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    277V
  • Termination Type
    SOLDER
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Relay Type
    POWER/SIGNAL RELAY
  • Contact Current(AC)-Max
    20A
  • Coil Resistance
    144Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    20A@277VAC
  • Coil Voltage
    12V
  • Coil Current
    83.3mA
  • Release Time
    10 ms
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    LATCHED
  • Coil Voltage (DC)
    12V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1200 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Relay Form
    1 FORM C
  • Body Height
    20.2mm
  • Length - Termination
    0.0036 inch