  • JQ1AP-B-18V-F
JQ1AP-B-18V-F
advertisement
Manufacturer No:
JQ1AP-B-18V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-JQ1AP-B-18V-F
Package:
Datasheet:
JQ1AP-B-18V-F
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JQ1AP-B-18V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
  • Body Length or Diameter
    20mm
  • Body Breadth
    10 mm
  • Physical Dimension
    20mm x 10mm x 16mm
  • Contact Current(DC)-Max
    3A
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Termination Type
    SOLDER
  • Electrical Life
    50000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Relay Type
    POWER/SIGNAL RELAY
  • Contact Current(AC)-Max
    3A
  • Coil Resistance
    1.62kOhm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    3A@250VAC
  • Operate Time
    20 ms
  • Coil Current
    11.1mA
  • Release Time
    10 ms
  • Contact (DC) Max Rating R Load
    3A@110VDC
  • Coil Power
    200mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    18V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • Body Height
    16mm