  • JQ1-B-24V-F
JQ1-B-24V-F
advertisement
Manufacturer No:
JQ1-B-24V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-JQ1-B-24V-F
Package:
Datasheet:
JQ1-B-24V-F
Description:
General Purpose Relays 1 Form C 24V 5A 125VAC 2A 250VAC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JQ1-B-24V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Silver, Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Number of Pins
    5
  • Weight
    7g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
  • Body Length or Diameter
    20mm
  • Body Breadth
    10 mm
  • Physical Dimension
    20mm x 10mm x 16mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    1000000000Ohm
  • Contact Current(DC)-Max
    5A
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Termination Type
    SOLDER
  • Throw Configuration
    SPDT
  • Max Voltage Rating (DC)
    110V
  • Contact Current Rating
    5A
  • Relay Type
    POWER/SIGNAL RELAY
  • Contact Current(AC)-Max
    5A
  • Coil Resistance
    1.44kOhm
  • Operate Time
    20 ms
  • Coil Voltage
    24V
  • Coil Current
    16.7mA
  • Release Time
    10 ms
  • Power Consumption
    400mW
  • Contact/Output Supply Type
    AC/DC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    1000 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Dielectric Strength Between Coil and Contacts
    4000 Vrms
  • Contact (DC) Max Power Rating R Load
    90W@110VDC
  • Relay Form
    1 FORM C
  • Body Height
    16mm
  • Length - Termination
    0.0042 inch