  • JC1AF-TM-DC24V-F
JC1AF-TM-DC24V-F
advertisement
Manufacturer No:
JC1AF-TM-DC24V-F
Manufacturer:
Panasonic Electric Works
HK JDW NO:
590-JC1AF-TM-DC24V-F
Package:
Datasheet:
JC1AF-TM-DC24V-F
Description:
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
JC1AF-TM-DC24V-F
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    4
  • Weight
    31g
  • Operating Temperature
    -50°C~60°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    JC
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • Additional Feature
    RELEASE TIME WITHOUT DIODE
  • Packing Method
    BOX
  • Reference Standard
    CSA; SEMKO; TUV; UL; VDE
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.187 (4.7mm)
  • Body Breadth
    19 mm
  • Contact Resistance
    100mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Max Voltage Rating (AC)
    250V
  • Max Current Rating
    15A
  • Electrical Life
    100000 Cycle(s)
  • Throw Configuration
    SPST
  • Contact Form
    SPST-NO (1 Form A)
  • Relay Type
    General Purpose
  • Coil Resistance
    640Ohm
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    15A@250VAC
  • Operate Time
    30ms
  • Coil Voltage
    24VDC
  • Coil Type
    Non Latching
  • Switching Voltage
    250VAC -Max
  • Coil Current
    37.5mA
  • Release Time
    10ms
  • Must Operate Voltage
    19.2VDC
  • Power Consumption
    900mW
  • Coil Power
    900mW
  • Must Release Voltage
    2.4VDC
  • Contact/Output Supply Type
    AC
  • Relay Action
    MOMENTARY
  • Coil Voltage (DC)
    24V
  • Coil/Input Supply Type
    DC
  • PCB Hole Count
  • Dielectric Strength Between Open Contacts
    2000 Vrms
  • Input Switching Control Type
    Random
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    3750VA@250VAC
  • Body Height
    32.9mm
  • Length - Termination
    0.005 inch