  • IXTA15N50L2
IXTA15N50L2
advertisement
Manufacturer No:
IXTA15N50L2
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-IXTA15N50L2
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
IXTA15N50L2
Description:
MOSFET N-CH 500V 15A TO-263
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IXTA15N50L2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    28 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • Series
    Linear L2™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    300W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    480m Ω @ 7.5A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4.5V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4080pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    15A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    123nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    500V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    15A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.48Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    35A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    500V