  • IXGX400N30A3
IXGX400N30A3
advertisement
Manufacturer No:
IXGX400N30A3
HK JDW NO:
401-IXGX400N30A3
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXGX400N30A3
Description:
IGBT 300V 400A 1000W PLUS247
Step5Bar-code shipping tag
IXGX400N30A3
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    GenX3™
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    1kW
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*400N30
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    1000W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.15V
  • Max Collector Current
    400A
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    300V
  • Turn On Time
    100 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    1.15V @ 15V, 100A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    555 ns
  • IGBT Type
    PT
  • Gate Charge
    560nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    1200A
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Gate-Emitter Thr Voltage-Max
    5V