  • IXGQ35N120BD1
IXGQ35N120BD1
advertisement
Manufacturer No:
IXGQ35N120BD1
HK JDW NO:
401-IXGQ35N120BD1
Package:
TO-3P-3, SC-65-3
Datasheet:
IXGQ35N120BD1
Description:
IGBT 1200V 75A 400W TO3P
Step5Bar-code shipping tag
IXGQ35N120BD1
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3, SC-65-3
  • Number of Pins
    3
  • Weight
    5.500006g
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    IXG*35N120
  • Pin Count
    2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Case Connection
    COLLECTOR
  • Power - Max
    400W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    1.2kV
  • Max Collector Current
    75A
  • Reverse Recovery Time
    40 ns
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    1.2kV
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
    1200V
  • Turn On Time
    105 ns
  • Test Condition
    960V, 35A, 3 Ω, 15V
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    3.3V @ 15V, 35A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    780 ns
  • Gate Charge
    140nC
  • Current - Collector Pulsed (Icm)
    200A
  • Td (on/off) @ 25°C