  • IXFX62N25
IXFX62N25
advertisement
Manufacturer No:
IXFX62N25
HK JDW NO:
415-IXFX62N25
Package:
TO-247-3
Datasheet:
IXFX62N25
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 35m Ω @ 31A, 10V ±20V 6600pF @ 25V 240nC @ 10V TO-247-3
Quantity:
In Stock : 9869
Step5Bar-code shipping tag
IXFX62N25
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-247-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
    HiPerFET™
  • Published
    2002
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    390W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    390W
  • Case Connection
    DRAIN
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    35m Ω @ 31A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 4mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    6600pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    62A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    240nC @ 10V
  • Rise Time
    25ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    15 ns
  • Turn-Off Delay Time
    115 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    62A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    250V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    248A