  • IXFR180N07
IXFR180N07
advertisement
Manufacturer No:
IXFR180N07
Manufacturer:
IXYS
HK JDW NO:
415-IXFR180N07
Package:
ISOPLUS247™
Datasheet:
IXFR180N07
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 6m Ω @ 500mA, 10V ±20V 9400pF @ 25V 420nC @ 10V ISOPLUS247™
Quantity:
In Stock : 12868
Step5Bar-code shipping tag
IXFR180N07
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    ISOPLUS247™
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    HiPerFET™
  • Published
    2000
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    6MOhm
  • Additional Feature
    AVALANCHE RATED
  • Subcategory
    FET General Purpose Power
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Power Dissipation-Max
    417W Tc
  • Element Configuration
    Single
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    400W
  • Case Connection
    ISOLATED
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6m Ω @ 500mA, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 8mA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    9400pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    180A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    420nC @ 10V
  • Rise Time
    90ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    55 ns
  • Turn-Off Delay Time
    140 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    180A
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    70V
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    720A