  • ISPLSI 5512VE-100LB388I
ISPLSI 5512VE-100LB388I
advertisement
Manufacturer No:
ISPLSI 5512VE-100LB388I
HK JDW NO:
477-ISPLSI 5512VE-100LB388I
Package:
388-BBGA
Description:
2.5/3.33.3V 1.27mm PMIC ispLSI? 5000VE Series ISPLSI 5512 3.3V 388-BBGA
Purchasing and Inquiry
ISPLSI 5512VE-100LB388I Overview
Currently, there are 512 macro cells, which are low-power cell sites (towers, antennas, masts) that serve as radio coverage.There is a 388-BBGA package containing it.There are 256 I/Os programmed in it.Terminations of devices are set to [0].The terminal position of this electrical component is BOTTOM.It is powered from a supply voltage of 3.3V.There is a part included in Programmable Logic Devices.It is packaged in the way of Tray.In order to ensure the reliability of the device, it is designed to operate at a temperature of [0].It is recommended to mount the chip by Surface Mount.It belongs to the ispLSI? 5000VEseries of FPGAs.It has 388pins programmed.This device also displays [0].In accordance with the [0], its related parts are listed.There are 24000 gates, which are devices that acts as a building block for digital circuits. There are a total of 16 logic elements or blocks.It runs on a voltage of 2.5/3.33.3Vvolts.3.6Vis the maximum supply voltage (Vsup).It should be possible for Vsup to exceed 3Vat the supply voltage.The clock frequency of this device should not exceed 67MHz.
ISPLSI 5512VE-100LB388I Features
388-BBGA package
256 I/Os
The operating temperature of -40°C~85°C TA
388 pin count
2.5/3.33.3V power supplies
ISPLSI 5512VE-100LB388I Applications
There are a lot of Lattice Semiconductor Corporation ISPLSI 5512VE-100LB388I CPLDs applications.
  • Code converters
  • Cross-Matrix Switch
  • Reset swapping
  • DMA control
  • Synchronous or asynchronous mode
  • ToR/Aggregation/Core Switch and Router
  • D/T registers and latches
  • Multiple Clock Source Selection
  • Programmable polarity
  • PLC analog input modules
Step5Bar-code shipping tag
ISPLSI 5512VE-100LB388I
  • Package / Case
    388-BBGA
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Published
    2002
  • Series
    ispLSI® 5000VE
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    388
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    225
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Pin Count
    388
  • JESD-30 Code
    S-PBGA-B388
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3V
  • Number of I/O
    256
  • Clock Frequency
    67MHz
  • Voltage Supply - Internal
    3V~3.6V
  • Height Seated (Max)
    3.25mm
  • Length
    35mm
  • Width
    35mm