  • ISL97632IRT14Z-TK
ISL97632IRT14Z-TK
advertisement
Manufacturer No:
ISL97632IRT14Z-TK
HK JDW NO:
391-ISL97632IRT14Z-TK
Package:
Datasheet:
ISL97632IRT14Z-TK
Description:
3V 0.65mm Tin PMIC 8 Pin 1.4MHz 3V
Purchasing and Inquiry
ISL97632IRT14Z-TK Overview
LED drivers designed using this technology use 1 outputs.It operates on the basis of the frequency of 1.4MHz.In this case, the termination value is 8.The base is configured with 8 pins.It is estimated that there are 7 segments.On the Surface Mount, a device is mounted.A total of 8 pins are present on this device.It is also classified into Display Drivers according to its characteristics.It is possible to obtain a high efficiency with this device when the maximum supply current is less than 1.5mA.It is important that the operating temperature not exceed 85°C in order to ensure stable operation.Maintaining a temperature above -40°C is essential for stabilizing operation.The power of systems depends on having 5.5V voltages inside.At maximum output current 40mA, it will deliver all the benefits of a LED driver.There is no external factor that can consume current, so 1μA current is consumed.It comes with an interface chip marked LED DISPLAY DRIVER.
ISL97632IRT14Z-TK Features
Frequency of 1.4MHz
Supply voltage of 3V
Operating with the supply voltage of 5.5V
ISL97632IRT14Z-TK Applications
  • High-end retail lighting
  • Linear fluorescent
  • Amusement Machines
  • Flicker-free LED Lighting using R1580N
  • Panel lighting
  • Stage Lighting and Signage
  • LED backlight driver for LCD displays for portable equipment
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • Industrial LED Lighting: Image Recognition Devices
Step5Bar-code shipping tag
ISL97632IRT14Z-TK
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Surface Mount
  • Number of Pins
    8
  • Weight
    50.008559mg
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Frequency
    1.4MHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Max Output Current
    40mA
  • Operating Supply Voltage
    5.5V
  • Power Supplies
    3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Current
    1.5mA
  • Quiescent Current
    1μA
  • Topology
    Boost
  • Interface IC Type
    LED DISPLAY DRIVER
  • Number of Segments
    7
  • Multiplexed Display Capability
    NO
  • Data Input Mode
    SERIAL
  • Height
    700μm
  • Length
    2mm
  • Width
    3mm