  • ISL95710WIU10Z
ISL95710WIU10Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL95710WIU10Z
HK JDW NO:
668-ISL95710WIU10Z
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ISL95710WIU10Z
Description:
10 Terminations3.6V ISL95710 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)128 Positions
Purchasing and Inquiry
ISL95710WIU10Z Overview
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) packages contain it.Non-Volatile starts the process of storing this pentometer.In this digital potentiometer, there are 1 embedded circuits.In the Tube package, it is accessible for securing the digital analogic.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 128 taps are provided.The pentometer consists of 128 positions.A termination of 10 is intended.As a reference, this programmable potentiometer includes 1 functions.The speed potentiometers have a total resistance of 10000Ohm.Powered by 3.6V, it delivers its performance.The way to mount is Surface Mount.The potentionmeter can supply ±2.7V~5.5V voltage.In this digital potentiometer, the temperature range is -40°C~85°C.It is possible to limit the flow with 10kOhm.The ISL95710 family contains pentometer.Digital analogic was set to 0.5mA for digital analogics maximum supply current.
ISL95710WIU10Z Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
ISL95710WIU10Z Applications
  • Audio Volume control
  • Refrigerator
  • DC/DC conversion circuit
  • Programmable computer
  • Noise-free volume controller
  • Voltage control
  • Adjusting the LCD Display
  • Contrast control of monitors
  • Industrial control circuits
  • Replaces mechanical potentiometers
Step5Bar-code shipping tag
ISL95710WIU10Z
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    10
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    ±2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.6V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ISL95710
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-N8
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
    Non-Volatile
  • Supply Current-Max
    0.5mA
  • Taper
    Linear
  • Negative Supply Voltage-Nom
    -3.6V
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±50ppm/°C
  • Resistor Terminal Voltage-Min
    -2.7V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm