  • ISL95310WIU10Z
ISL95310WIU10Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL95310WIU10Z
HK JDW NO:
668-ISL95310WIU10Z
Package:
10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
ISL95310WIU10Z
Description:
ISL95310 Digital PotentiometersXDCP? Series Up/Down (U/D, INC, CS)
Purchasing and Inquiry
ISL95310WIU10Z Overview
There is a 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package containing it.At Non-Volatile, this pentometer is stored for the first time.This digital potentiometer contains 1 embedded circuits.A secure version of the digital analogic can be found in the Tube package.To protect the overcurrent of this digital potentiometer, 128 taps are provided.It is recommended to mount in the way of Surface Mount.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~85°C.There is a possibility of limiting the flow by 10kOhm.Pentometer belongs to the family ISL95310.
ISL95310WIU10Z Features
Available in 10-TFSOP, 10-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
1 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~85°C
ISL95310WIU10Z Applications
  • Power calibration
  • Bias adjustment circuits
  • Communication device
  • Adjust VCOM settings
  • Automotive electronics
  • Gas detection circuit
  • Low power system
  • Hi-Fi devices with up to 90dB dynamic range
  • Automated caliberation
  • Programmable computer
Step5Bar-code shipping tag
ISL95310WIU10Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2000
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Resistance
    10kOhm
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Base Part Number
    ISL95310
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    Up/Down (U/D, INC, CS)
  • Number of Circuits
    1
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±45ppm/°C