  • ISL85001IRZ-T
ISL85001IRZ-T
advertisement
Manufacturer No:
ISL85001IRZ-T
HK JDW NO:
668-ISL85001IRZ-T
Package:
12-VFDFN Exposed Pad
Datasheet:
ISL85001IRZ-T
Description:
8 Terminals 4.5V ISL85001 DC DC Voltage Regulator SWITCHING REGULATOR 1 Outputs 500kHz Tape & Reel (TR) 1A 12-VFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 11559
Step5Bar-code shipping tag
ISL85001IRZ-T
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Package / Case
    12-VFDFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Base Part Number
    ISL85001
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-N8
  • Function
    Step-Down
  • Number of Outputs
    1
  • Voltage - Input (Max)
    25V
  • Output Type
    Adjustable
  • Voltage - Input (Min)
    4.5V
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    0.6V
  • Topology
    Buck
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    500kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Synchronous Rectifier
    No
  • Voltage - Output (Max)
    19V
  • Length
    4mm
  • Width
    3mm