  • ISL22426UFR16Z-TK
ISL22426UFR16Z-TK
advertisement
Manufacturer No:
ISL22426UFR16Z-TK
HK JDW NO:
668-ISL22426UFR16Z-TK
Package:
16-TQFN Exposed Pad
Datasheet:
ISL22426UFR16Z-TK
Description:
16 Terminations3.3V 16 Pin ISL22426 Digital PotentiometersXDCP? Series SPI128 Positions
Purchasing and Inquiry
ISL22426UFR16Z-TK Overview
16-TQFN Exposed Pad packages contain it.By Non-Volatile, this pentometer begins to be stored.This digital potentiometer has 2 embedded circuits.Tape & Reel (TR) package contains the access code to secure the digital potentiometer.For this pentometer, there are 128 taps that protect against overcurrent.Positions are 128.There are 16 terminations on this digital potentiometer.For your reference, this programmable potentiometer contains 2 functions.Based on the picture, the total resistance of the speed potentiometers is 50000Ohm.For its performance, it uses 3.3V.16 pins can be seen in The digi devices.In order to mount, it is recommended to follow the Surface Mount axis.potentionmeters with 2.7V~5.5V voltage capabilities can be used.This digital potentiometers operate temperature at the range of -40°C~125°C.The flow can be limited by 50kOhm.This object belongs to the ISL22426 family.Digital analogics maximum supply current was set to 3mA.
ISL22426UFR16Z-TK Features
Available in 16-TQFN Exposed Pad package
2 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
ISL22426UFR16Z-TK Applications
  • Stereo
  • Bias adjustment circuits
  • Adjustable current control
  • Programmable I to V converter
  • Noise-free volume controller
  • Programmable computer
  • Modern office equipment
  • Adjustable gain amplifiers
  • Programmable low pass filter
  • Audio Volume control
Step5Bar-code shipping tag
ISL22426UFR16Z-TK
  • Package / Case
    16-TQFN Exposed Pad
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    16
  • Temperature Coefficient
    80 ppm/°C
  • Resistance
    50kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ISL22426
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N16
  • Interface
    SPI
  • Number of Circuits
    2
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Supply Current-Max
    3mA
  • Total Resistance
    50000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±80ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm