  • ISL22346WFRT20Z
ISL22346WFRT20Z
advertisement
Manufacturer No:
ISL22346WFRT20Z
HK JDW NO:
668-ISL22346WFRT20Z
Package:
20-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
ISL22346WFRT20Z
Description:
20 Terminations3.3V 20 Pin ISL22346 Digital PotentiometersXDCP? Series I2C128 Positions
Purchasing and Inquiry
ISL22346WFRT20Z Overview
There is a 20-WFQFN Exposed Pad package containing it.Non-Volatile indicates the beginning of storage for this pentometer.This digital potentiometer contains 4 embedded circuits.To secure the digital analogic, it is accessible in the Tube package.A 128 tap protects this pentometer from overcurrents.In total, pentometer has 128 positions.There are 20 terminations on this digital potentiometer.You will find here 4 functions for your reference.Its total resistance will be 10000Ohm.Powered by 3.3V, it delivers its performance.The digi devices shows pins 20.Mount in the direction of Surface Mount.potentionmeters that can supply 2.7V~5.5V volts are available.This digital potentiometer is used to detect temperature in the -40°C~125°C range.Flow can be restricted using 10kOhm.Pentometer is a member of ISL22346 family.Using this digital variable resistor, you will find Selectable Address.
ISL22346WFRT20Z Features
Available in 20-WFQFN Exposed Pad package
4 Circuits
Mounting Type: Surface Mount
Operate temperature at the range of -40°C~125°C
ISL22346WFRT20Z Applications
  • Healthcare Products
  • Programmable computer
  • Voltage control
  • Calibration instrumentation
  • Low power system
  • Contrast control of monitors
  • Adjustable gain amplifiers
  • Programmable power supplies
  • DC/DC conversion circuit
  • Household appliances
Step5Bar-code shipping tag
ISL22346WFRT20Z
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    20-WFQFN Exposed Pad
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2004
  • Series
    XDCP™
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Selectable Address
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Temperature Coefficient
    50 ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Number of Positions
    128
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    2.7V~5.5V
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    4
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    ISL22346
  • Pin Count
  • JESD-30 Code
    S-PQCC-N20
  • Configuration
    Potentiometer
  • Interface
    I2C
  • Number of Circuits
    4
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Taper
    Linear
  • Number of Taps
    128
  • Total Resistance
    10000Ohm
  • Resistance - Wiper (Ω) (Typ)
    70
  • Resistor Terminal Voltage-Max
    5.5V
  • Temperature Coefficient (Typ)
    ±50ppm/°C
  • Height Seated (Max)
    0.8mm