  • IS61NLP51236-250B3
IS61NLP51236-250B3
advertisement
Manufacturer No:
IS61NLP51236-250B3
HK JDW NO:
413-IS61NLP51236-250B3
Package:
165-TBGA
Datasheet:
Description:
2.5/3.33.3V V 165 Pin Memory IC 15mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IS61NLP51236-250B3
  • Package / Case
    165-TBGA
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    165
  • ECCN Code
    3A991.B.2.A
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Additional Feature
    PIPELINED ARCHITECTURE
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    165
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B165
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    18Mb 512K x 36
  • Clock Frequency
    250MHz
  • Supply Current-Max
    0.45mA
  • Access Time
    2.6ns
  • Organization
    512KX36
  • Memory Width
    36
  • Standby Current-Max
    0.06A
  • Memory Density
    18874368 bit
  • Standby Voltage-Min
    3.14V
  • Length
    15mm
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Width
    13mm