  • IS61NLP102418-200B3LI
IS61NLP102418-200B3LI
advertisement
Manufacturer No:
IS61NLP102418-200B3LI
HK JDW NO:
413-IS61NLP102418-200B3LI
Package:
165-TBGA
Description:
165 Pin Memory IC 18 Mb kb 15mm mm 475mA mA 18b b
Step5Bar-code shipping tag
IS61NLP102418-200B3LI
  • Package / Case
    165-TBGA
  • Number of Pins
    165
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • JESD-609 Code
    e1
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    165
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • Voltage - Supply
    3.135V~3.465V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
  • Operating Supply Voltage
    3.3V
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.465V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    3.135V
  • Memory Size
    18Mb 1M x 18
  • Number of Ports
    2
  • Nominal Supply Current
    475mA
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Access Time
    3.1ns
    Parallel
  • Organization
    1MX18
    18
  • Address Bus Width
    20b
  • Density
    18 Mb
  • Standby Current-Max
    0.075A
  • I/O Type
    COMMON
  • Sync/Async
    Synchronous
  • Word Size
    18b
  • Standby Voltage-Min
    3.14V
  • Length
    15mm