  • IS43R83200B-5TL
IS43R83200B-5TL
advertisement
Manufacturer No:
IS43R83200B-5TL
HK JDW NO:
413-IS43R83200B-5TL
Package:
66-TSSOP (0.400, 10.16mm Width)
Datasheet:
Description:
2.5V V 66 Pin Memory IC 22.22mm mm
Step5Bar-code shipping tag
IS43R83200B-5TL
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    66
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tray
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    66
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - annealed
  • Additional Feature
    AUTO/SELF REFRESH
  • HTS Code
  • Technology
    SDRAM - DDR
  • Voltage - Supply
    2.3V~2.7V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    2.7V
  • Power Supplies
    2.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.3V
  • Memory Size
    256Mb 32M x 8
  • Number of Ports
    1
  • Memory Type
    Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    200MHz
  • Supply Current-Max
    0.29mA
  • Access Time
    700ps
  • Memory Format
    DRAM
  • Memory Interface
    Parallel
  • Data Bus Width
    8b
  • Organization
    32MX8
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    15ns
  • Standby Current-Max
    0.03A
  • Memory Density
    268435456 bit
  • I/O Type
    COMMON
  • Refresh Cycles
    8192
  • Sequential Burst Length
    248
  • Interleaved Burst Length
    248
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    22.22mm