  • IRFBE20S
IRFBE20S
advertisement
Manufacturer No:
IRFBE20S
Manufacturer:
Vishay Siliconix
HK JDW NO:
880-IRFBE20S
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 6.5Ohm @ 1.1A, 10V ±20V 530pF @ 25V 38nC @ 10V 800V TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Quantity:
In Stock : 3375
Step5Bar-code shipping tag
IRFBE20S
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to IRFBE20S .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    D2PAK
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    54W
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    6.5Ohm @ 1.1A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    4V @ 250μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    530pF @ 25V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    1.8A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    38nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    800V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Continuous Drain Current (ID)
    1.8A
  • Input Capacitance
    530pF
  • Rds On Max
    6.5 Ω