  • IRF01ES2R2K
IRF01ES2R2K
advertisement
Manufacturer No:
IRF01ES2R2K
Manufacturer:
Vishay Dale
HK JDW NO:
873-IRF01ES2R2K
Package:
Axial
Datasheet:
IRF01ES2R2K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IRF01ES2R2K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Axial
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Series
    IRF
  • Size / Dimension
    0.120Diax0.260L 3.02mmx6.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e2
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Copper (Sn99.3Cu0.7)
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    630mA
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Unshielded
  • Construction
    Epoxy Coated
  • Lead Length
    36.515mm
  • Lead Diameter
    0.508 mm
  • Inductance
    2.2μH
  • DC Resistance (DCR)
    250mOhm Max
  • Frequency - Self Resonant
    115MHz
  • Q @ Freq
    50 @ 7.9MHz
  • Quality Factor-Min (at L-nom)
    50
  • Inductance Frequency - Test
    7.9MHz
  • Inductor Type
    GENERAL PURPOSE INDUCTOR
  • Rated Current-Max
    0.63A