  • IPU95R1K2P7AKMA1
IPU95R1K2P7AKMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPU95R1K2P7AKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPU95R1K2P7AKMA1
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
IPU95R1K2P7AKMA1
Description:
MOSFET (Metal Oxide) N-Channel Tube 1.2 Ω @ 2.7A, 10V ±20V 478pF @ 400V 15nC @ 10V 950V TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Quantity:
In Stock : 1444
Step5Bar-code shipping tag
IPU95R1K2P7AKMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2018
  • Series
    CoolMOS™ P7
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Technology
    MOSFET (Metal Oxide)
  • Power Dissipation-Max
    52W Tc
  • FET Type
    N-Channel
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    1.2 Ω @ 2.7A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.5V @ 140μA
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    478pF @ 400V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    6A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    15nC @ 10V
  • Drain to Source Voltage (Vdss)
    950V
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V