  • IPS50R520CPBKMA1
IPS50R520CPBKMA1
advertisement
Manufacturer No:
IPS50R520CPBKMA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPS50R520CPBKMA1
Package:
Datasheet:
IPS50R520CPBKMA1
Description:
Quantity:
In Stock : 9370
Step5Bar-code shipping tag
IPS50R520CPBKMA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    NO
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Published
    2008
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    THROUGH-HOLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSIP-T3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • JEDEC-95 Code
    TO-251
  • Drain Current-Max (Abs) (ID)
    7.1A
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.52Ohm
  • Pulsed Drain Current-Max (IDM)
    15A
  • DS Breakdown Voltage-Min
    500V