  • IPP052NE7N3GXKSA1
IPP052NE7N3GXKSA1
advertisement
Manufacturer No:
IPP052NE7N3GXKSA1
Manufacturer:
Infineon Technologies
HK JDW NO:
376-IPP052NE7N3GXKSA1
Package:
TO-220-3
Datasheet:
IPP052NE7N3GXKSA1
Description:
Trans MOSFET N-CH 75V 80A 3-Pin(3+Tab) TO-220 Tube
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
IPP052NE7N3GXKSA1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Pin Count
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE WITH BUILT-IN DIODE
  • Power Dissipation-Max
    150W Tc
  • Operating Mode
    ENHANCEMENT MODE
  • Power Dissipation
    150W
  • Turn On Delay Time
    14 ns
  • FET Type
    N-Channel
  • Transistor Application
    SWITCHING
  • Rds On (Max) @ Id, Vgs
    5.2m Ω @ 80A, 10V
  • Vgs(th) (Max) @ Id
    3.8V @ 91μA
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
    4750pF @ 37.5V
  • Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
    80A Tc
  • Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
    68nC @ 10V
  • Rise Time
    11ns
  • Drive Voltage (Max Rds On,Min Rds On)
    10V
  • Vgs (Max)
    ±20V
  • Fall Time (Typ)
    8 ns
  • Turn-Off Delay Time
    30 ns
  • Continuous Drain Current (ID)
    80A
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • Gate to Source Voltage (Vgs)
    20V
  • Max Dual Supply Voltage
    75V
  • Drain-source On Resistance-Max
    0.0052Ohm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C TJ